Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelený čaj – nápoj pro zdraví i štíhlou linii

16. 11. 2013 8:17:14
Zelený čaj je známý jako silný antioxidant, zbavuje tělo škodlivých látek, posiluje imunitu a brzdí proces stárnutí. Vyrábí se ze zelených, kožovitých listů čajovníku. Čajovník patří k rodu kaméliovitých, dorůstá do výšky 20 m. Daří se mu v tropickém i subtropickém pásmu, má rád slunná místa s dostatkem deště.
Zelený čaj slazený listy stévieZelený čaj slazený listy stévieEvžena Janovská

Historie zeleného čaje se začala psát v Číně zhruba před 5000 lety, kdy císař Šen-nung, znalec léčivých bylin objevil chuť i léčivé účinky zeleného čaje. Zelený čaj se postupně rozšířil nejen do Číny, ale i do Tibetu, Mongolska, Japonska a později i do Evropy, Indie, USA.

Rozdíl mezi černým a zeleným čajem

Černý a zelený čaj patří u nás mezi hojně konzumované nápoje. Mnozí lidé si myslí, že černý čaj a zelený čaj jsou různé druhy čaje. Není to pravda. Listy černého i zeleného čaje jsou ze stejné rostliny. Rozdíl mezi černým a zeleným čajem je ve způsobu zpracování. Čajové lístky obsahují enzymy, které po utržení oxidují. Napařením nebo jemným zahřátím lístků, se zastaví oxidační proces, tyto čajové lístky se použijí na přípravu zeleného čaje. U lístků, ze kterých má být černý čaj, se nechá proběhnout oxidační proces do konce a potom se lístky dále zpracovávají. Díky tomuto procesu má černý čaj jinou chuť i vzhled než zelený čaj. A nejen to, černý čaj ztrácí procesem zpracování některé užitečné látky, které si zelený čaj ponechává, např. polyfenoly. To neznamená, že by černý čaj neobsahoval žádné zdraví prospěšné látky, pouze jich obsahuje méně.

Čím je nám zelený čaj prospěšný

Nepříliš koncentrovaný čaj je vhodný nápoj nejen na doplnění tekutin, ale i na osvěžení. Zelený čaj obsahuje také kofein, stejně jako káva, ale na rozdíl od kávy obsahuje i třísloviny, které zpomalují uvolňování kofeinu. Mezi druhy zelených čajů s nízkým obsahem kofeinu patří např. Banča, Lo-šan-wu, Hódžiča. Zelený čaj obsahuje betakaroten, vitamín B2, vitamín D, vitamín K, fluor, vápník, mangan, železo, selen. Na základě vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že minerály i vitamíny musí být spojovány s jinými látkami, které samy o sobě nejsou pro zdraví důležité, ale které zajišťují jejich optimální účinek.

Zelený čaj obsahuje i třísloviny (polyfenoly), jedná se o tyto čtyři polyfenoly, souhrnně zvané katechiny: epikatechin, epikatechingalát, epigalokatechin, epigalokatechingalát. Třísloviny mají léčivé účinky, jsou prevencí proti rakovině, ničí viry, bakterie, snižují riziko aterosklerózy (kornatění tepen) a infarktu myokardu. Polyfenoly jsou velmi silnými antioxidanty, ničí viry, podporují činnost jater, zpomalují proces stárnutí a pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.

Zelený čaj obsahuje také silice a saponiny. Silice ovlivňují aroma čaje, chrání před bakteriemi, mají povzbuzující a uvolňující účinek. Jejich nevýhodou je snadná těkavost, proto se má čaj zalévat vodou o teplotě 90 °Celsia, toho se docílí tím, že se nechá voda přejít varem a potom se nechá cca 5 minut vychladnout. Některé luxusní druhy zeleného čaje s jemným aroma se mají zalévat vodou, která má teplotu pouhých 60 °Celsia.

Saponiny byly dříve považovány za toxické látky, důvodem je, že je naše tělo obtížně přijímá. Saponiny mají jeden účinek, pro který jsou vhodnými látkami na podporu hubnutí. Chemicky vážou na sebe část tuků v tenkém střevě, takže je tělo nemůže zužitkovat a tím přispívají ke štíhlé linii. Tento účinek saponinů má příznivý vliv také na hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Tuky navázané na saponiny se již nedostanou z tenkého střeva do krve, ale jsou vyloučeny z těla. Zelený čaj pomáhá při hubnutí také tím, že zpomaluje vstřebávání sacharidů.

Černý čaj ztrácí vlivem procesu zpracování betakaroten a z větší časti také polyfenoly.

Japonský čajový obřad

Zelený čaj je japonský národní nápoj. Dodnes se tam provádí čajový obřad, který je starý jako historie zeleného čaje v Japonsku. Čajový obřad je nerozlučně spjat se zenem, má za cíl harmonii a ukáznění mysli pro zenovou meditaci. V současné době je v Japonsku čajový obřad také zajímavou turistickou atrakcí. Obřad se odehrává ve zvláštním čajovém domku s umělecky vybudovanou zahradou. Hosté si umyjí ruce i ústa a na znamení pokory krátce pokleknou v čajové místnosti, poté zaujmou místa na podložkách na zemi. Hostitel nasype listy zeleného čaje Mača, rozdrcené na prášek do misky, zalije vodou z kotlíku, která má teplotu 60 °Celsia a speciální bambusovou metličkou třením napění. Příprava čaje, podávání čaje hostům a konzumace čaje se řídí přesnými rituálními předpisy. Během přípravy čaje je zachováváno mlčení, během konzumace čaje jsou očekávány projevy tlumené zábavy a obdivu k zařízení. Japonský čajový obřad trvá cca 1,5 hodiny.

Jak nakoupit a připravit kvalitní zelený čaj

Zelený čaj v nálevových sáčcích je běžně k dostání v každém hypermarketu, milovníky čaje však moc nepotěší. Milovníci čaje si kupují kvalitní čaj sypaný, na jeden šálek čaje dávají jednu čajovou lžičku čaje, zalijí čaj vodou o teplotě 90 °Celsia, čaje s jemnějším aroma vodou o nižší teplotě a nechají čaj louhovat cca 2 minuty, tím se u něho rozvine nejen aroma a chuť, ale i léčivé účinky, které se ztrácejí při zalití čaje vroucí vodou. Zelený čaj v sáčcích sice nemá špičkovou kvalitu, ale to neznamená, že neobsahuje výše uvedené zdraví prospěšné látky. Do čajů v sáčcích se přidává čajová drť, ta kromě listů obsahuje i větvičky a suché listy, které nesmějí být v kvalitních druzích čaje. Zelený čaj je nejlépe pít hořký, vadí-li někomu hořká chuť způsobená tříslovinami, může si čaj přisladit medem nebo čerstvými (sušenými) listy stévie.

Na závěr jedna zajímavost:

Konvice na čaj není čínským vynálezem, přestože porcelán jím je. Porcelánová čajová konvice a šálky na čaj jsou evropským vynálezem. V Číně a v Japonsku se čaj připravoval a dodnes připravuje tak, že se nasype do malých misek a zalije vodou, která se uvařila v kotlíku, čaj se nepije ze šálků, ale z malých misek.

Autor: Evžena Janovská | sobota 16.11.2013 8:17 | karma článku: 9.57 | přečteno: 700x

Další články blogera

Evžena Janovská

Je možné splnit novoroční předsevzetí?

S novým rokem přichází touha něco v životě změnit, vylepšit. Nový rok má v sobě symboliku nového začátku, a tak si dáváme v první den roku různá předsevzetí, která nám málokdy vydrží do konce ledna. Proč se nám nedaří plnit naše novoroční předsevzetí? Je možné je splnit?

1.1.2015 v 1:59 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 178 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Záchranné složky (na obrazovkách) v akci

Taky jste jistě postřehli, že většina seriálů se točí ohledně dramat v lidském životě, že? A kdo s nimi přichází ponejvíce do styku? Policie nebo zdravotníci. A samo sebou i hasiči. Čili takzvané záchranné složky...

17.8.2017 v 20:20 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 222 | Diskuse

Libuse Palkova

Nemám ráda hady

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá..Určitě si tuhle písničku pamatujete z dětství. I já má ráda všechna zvířátka, nejen chlupatá, ale některá naopak nesnáším-třeba pavouky a hady

17.8.2017 v 19:31 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 220 | Diskuse

Naďa Dubcová

Pan Srp hledá kladivo

Pan Srp nám dnes v televizi s vážnou tváří sdělil (psáno mými slovy), že v roce 1968 byli komunisti hodní, že by se účast ve straně neměla brát jako mínus pro funkci v radě v ÚSTR, na kterou je tlačen (proč?) a vůbec...

17.8.2017 v 19:29 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 428 | Diskuse

Klára Tůmová

Hlídání divé zvěře, den pátý

"...sometimes I just fall and break, sometimes it just overflows, I can't take no more, I can't take no more, no more..." Právě v této fázi slavného videoklipu se hrdinka vrhá z okna. Já mám chuť řvát, tohle snad už není možné!

17.8.2017 v 18:02 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 155 | Diskuse

Tomáš Králíček

Fašista Mosley zabil nadějného politika sira Oswalda Mosleyho

Sir Oswald Mosley patří mezi nejpozoruhodnější politiky britské historie 20. století. Jeho přerod ve vůdce britského fašismu byl ale jedním z jeho nejhorších politických rozhodnutí. Definitivně tím zabil sebe - nadějného politika.

17.8.2017 v 14:13 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1900

Jsem rodačka z Prahy. Jako nutriční terapeutka se zajímám o výživu, zdravý životní styl a o vše, co s ním souvisí. Se zdravým životním stylem souvisí i zdraví naší peněženky. Kdo se utápí v dluzích, žije v chronickém stresu. Žije v tom druhu stresu, který poškozuje fyzické i psychické zdraví a který dlužníka odsuzuje k živoření do té doby, dokud nebude vyřešena jeho situace. Tato skutečnost mě přiměla doplnit si vzdělání v oboru konzultantka prevence předlužení v osobních financích. K mým zájmům patří také historie, kultura, literatura, příroda, ruční práce a také dobrovolnická činnost. Jako dobrovolnice píšu pro občanské sdružení Budu pomáhat www.budupomahat.cz o akcích a projektech, které pomáhají druhým.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.