Zelený čaj – nápoj pro zdraví i štíhlou linii

Zelený čaj je známý jako silný antioxidant, zbavuje tělo škodlivých látek, posiluje imunitu a brzdí proces stárnutí. Vyrábí se ze zelených, kožovitých listů čajovníku. Čajovník patří k rodu kaméliovitých, dorůstá do výšky 20 m. Daří se mu v tropickém i subtropickém pásmu, má rád slunná místa s dostatkem deště.

Zelený čaj slazený listy stévieEvžena Janovská

Historie zeleného čaje se začala psát v Číně zhruba před 5000 lety, kdy císař Šen-nung, znalec léčivých bylin objevil chuť i léčivé účinky zeleného čaje. Zelený čaj se postupně rozšířil nejen do Číny, ale i do Tibetu, Mongolska, Japonska a později i do Evropy, Indie, USA.

Rozdíl mezi černým a zeleným čajem

Černý a zelený čaj patří u nás mezi hojně konzumované nápoje. Mnozí lidé si myslí, že černý čaj a zelený čaj jsou různé druhy čaje. Není to pravda. Listy černého i zeleného čaje jsou ze stejné rostliny. Rozdíl mezi černým a zeleným čajem je ve způsobu zpracování. Čajové lístky obsahují enzymy, které po utržení oxidují. Napařením nebo jemným zahřátím lístků, se zastaví oxidační proces, tyto čajové lístky se použijí na přípravu zeleného čaje. U lístků, ze kterých má být černý čaj, se nechá proběhnout oxidační proces do konce a potom se lístky dále zpracovávají. Díky tomuto procesu má černý čaj jinou chuť i vzhled než zelený čaj. A nejen to, černý čaj ztrácí procesem zpracování některé užitečné látky, které si zelený čaj ponechává, např. polyfenoly. To neznamená, že by černý čaj neobsahoval žádné zdraví prospěšné látky, pouze jich obsahuje méně.

Čím je nám zelený čaj prospěšný

Nepříliš koncentrovaný čaj je vhodný nápoj nejen na doplnění tekutin, ale i na osvěžení. Zelený čaj obsahuje také kofein, stejně jako káva, ale na rozdíl od kávy obsahuje i třísloviny, které zpomalují uvolňování kofeinu. Mezi druhy zelených čajů s nízkým obsahem kofeinu patří např. Banča, Lo-šan-wu, Hódžiča. Zelený čaj obsahuje betakaroten, vitamín B2, vitamín D, vitamín K, fluor, vápník, mangan, železo, selen. Na základě vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že minerály i vitamíny musí být spojovány s jinými látkami, které samy o sobě nejsou pro zdraví důležité, ale které zajišťují jejich optimální účinek.

Zelený čaj obsahuje i třísloviny (polyfenoly), jedná se o tyto čtyři polyfenoly, souhrnně zvané katechiny: epikatechin, epikatechingalát, epigalokatechin, epigalokatechingalát. Třísloviny mají léčivé účinky, jsou prevencí proti rakovině, ničí viry, bakterie, snižují riziko aterosklerózy (kornatění tepen) a infarktu myokardu. Polyfenoly jsou velmi silnými antioxidanty, ničí viry, podporují činnost jater, zpomalují proces stárnutí a pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.

Zelený čaj obsahuje také silice a saponiny. Silice ovlivňují aroma čaje, chrání před bakteriemi, mají povzbuzující a uvolňující účinek. Jejich nevýhodou je snadná těkavost, proto se má čaj zalévat vodou o teplotě 90 °Celsia, toho se docílí tím, že se nechá voda přejít varem a potom se nechá cca 5 minut vychladnout. Některé luxusní druhy zeleného čaje s jemným aroma se mají zalévat vodou, která má teplotu pouhých 60 °Celsia.

Saponiny byly dříve považovány za toxické látky, důvodem je, že je naše tělo obtížně přijímá. Saponiny mají jeden účinek, pro který jsou vhodnými látkami na podporu hubnutí. Chemicky vážou na sebe část tuků v tenkém střevě, takže je tělo nemůže zužitkovat a tím přispívají ke štíhlé linii. Tento účinek saponinů má příznivý vliv také na hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Tuky navázané na saponiny se již nedostanou z tenkého střeva do krve, ale jsou vyloučeny z těla. Zelený čaj pomáhá při hubnutí také tím, že zpomaluje vstřebávání sacharidů.

 Černý čaj ztrácí vlivem procesu zpracování betakaroten a z větší časti také polyfenoly.

 Japonský čajový obřad

Zelený čaj je japonský národní nápoj. Dodnes se tam provádí čajový obřad, který je starý jako historie zeleného čaje v Japonsku. Čajový obřad je nerozlučně spjat se zenem, má za cíl harmonii a ukáznění mysli pro zenovou meditaci. V současné době je v Japonsku čajový obřad také zajímavou turistickou atrakcí. Obřad se odehrává ve zvláštním čajovém domku s umělecky vybudovanou zahradou. Hosté si umyjí ruce i ústa a na znamení pokory krátce pokleknou v čajové místnosti, poté zaujmou místa na podložkách na zemi. Hostitel nasype listy zeleného čaje Mača, rozdrcené na prášek do misky, zalije vodou z kotlíku, která má teplotu 60 °Celsia a speciální bambusovou metličkou třením napění. Příprava čaje, podávání čaje hostům a konzumace čaje se řídí přesnými rituálními předpisy. Během přípravy čaje je zachováváno mlčení, během konzumace čaje jsou očekávány projevy tlumené zábavy a obdivu k zařízení. Japonský čajový obřad trvá cca 1,5 hodiny.

Jak nakoupit a připravit kvalitní zelený čaj

Zelený čaj v nálevových sáčcích je běžně k dostání v každém hypermarketu, milovníky čaje však moc nepotěší. Milovníci čaje si kupují kvalitní čaj sypaný, na jeden šálek čaje dávají jednu čajovou lžičku čaje, zalijí čaj vodou o teplotě 90 °Celsia, čaje s jemnějším aroma vodou o nižší teplotě a nechají čaj louhovat cca 2 minuty, tím se u něho rozvine nejen aroma a chuť, ale i léčivé účinky, které se ztrácejí při zalití čaje vroucí vodou. Zelený čaj v sáčcích sice nemá špičkovou kvalitu, ale to neznamená, že neobsahuje výše uvedené zdraví prospěšné látky. Do čajů v sáčcích se přidává čajová drť, ta kromě listů obsahuje i větvičky a suché listy, které nesmějí být v kvalitních druzích čaje. Zelený čaj je nejlépe pít hořký, vadí-li někomu hořká chuť způsobená tříslovinami, může si čaj přisladit medem nebo čerstvými (sušenými) listy stévie.

Na závěr jedna zajímavost:

Konvice na čaj není čínským vynálezem, přestože porcelán jím je. Porcelánová čajová konvice a šálky na čaj jsou evropským vynálezem. V Číně a v Japonsku se čaj připravoval a dodnes připravuje tak, že se nasype do malých misek a zalije vodou, která se uvařila v kotlíku, čaj se nepije ze šálků, ale z malých misek.

 

Autor: Evžena Janovská | sobota 16.11.2013 8:17 | karma článku: 10,94 | přečteno: 745x
  • Další články autora

Evžena Janovská

Nenapravitelná kukačka

16.7.2023 v 21:36 | Karma: 4,69

Evžena Janovská

Volte srdcem

7.10.2021 v 4:02 | Karma: 8,59

Evžena Janovská

Proč se ne(nechat) očkovat?

29.8.2021 v 23:50 | Karma: 24,74

Evžena Janovská

Přepíšeme dějiny?

11.5.2020 v 16:55 | Karma: 35,60

Evžena Janovská

Jahody nejen pro hubnutí

25.5.2014 v 20:16 | Karma: 11,16

Evžena Janovská

Zima bez nachlazení? Jde to!

4.12.2013 v 20:20 | Karma: 11,33

Evžena Janovská

Proč tloustneme?

19.11.2013 v 6:05 | Karma: 5,09
  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem rodačka z Prahy. Jako nutriční terapeutka se zajímám o výživu, zdravý životní styl a o vše, co s ním souvisí. Se zdravým životním stylem souvisí i zdraví naší peněženky. Kdo se utápí v dluzích, žije v chronickém stresu. To se negativně podepíše na jeho psychickém a následně i fyzickém zdraví. .Jako zvídavá žena se zajímám o dění kolem sebe, historii, kulturu, literaturu, krásu, přírodu, ruční práce. 

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky