Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je možné splnit novoroční předsevzetí?

1. 01. 2015 1:59:27
S novým rokem přichází touha něco v životě změnit, vylepšit. Nový rok má v sobě symboliku nového začátku, a tak si dáváme v první den roku různá předsevzetí, která nám málokdy vydrží do konce ledna. Proč se nám nedaří plnit naše novoroční předsevzetí? Je možné je splnit?

Proč selháváme v plnění novoročních předsevzetí?

Jednou z příčin našich neúspěchů je stanovení nereálných cílů. Někdy si sice stanovíme reálný cíl, avšak si nestanovíme postup, jak ho dosáhnout. Jindy nám chybí vytrvalost, a když opadne nadšení, mizí i motivace na naší cestě k cíli. Selhání v našich předsevzetích je velkou brzdou v pokračování za vytyčeným cílem. Selhání v nás vyvolává pocit marnosti našich snah a pocti nedostupnosti našeho cíle. Může se stát, že někdy svá předsevzetí porušíme, je však třeba se neutápět v negativních pocitech, ale vstát a jít dál. Hanba není padnout, hanba je zůstat ležet, nevstat a nejít dál.

Jak můžeme splnit svá novoroční předsevzetí?

Jedno z řešení je nedávat si předsevzetí. Pokud se rozhodneme, že si dáme první den v novém roce předsevzetí, zvažme, zda je jsme schopni ho splnit. Jestliže náš cíl je nereálný, upravme ho, aby byl reálný. Například chtít zhubnout za měsíc 10 kg je nereálné, avšak za 5 měsíců to není nijak těžké. Znamená to zhubnout každý měsíc 2 kg a hlavně odstranění příčin, které vedly k nadbytečným kilům, což znamená změnit svůj způsob života. Může se nám za 5 měsíců podařit hubnout více než 10 kg a výsledek je trvalý, což vede k radosti a k posílení sebevědomí.

Ve stanovení cílů je třeba být konkrétní, nestačí si stanovit, že chceme zhubnout, je třeba si stanovit, kolika kil se chceme zbavit a za jak dlouho. Je třeba také určit, jak se dostaneme k vytyčenému cíli. Pokud si zvolíme nesprávnou cestu, k cíli nedojdeme. Správnou cestou při hubnutí není jednorázová dieta, po které následuje jo-jo efekt, ale odstranění příčiny nadbytečných kil a změna našeho způsobu života. Změna se týká stravování, pohybové aktivity a dalších činností. Na správné cestě nám může pomoci odborník, pomoc odborníka je zárukou úspěšnosti.

Podmínkou dosažení cíle je rozdělit si cíl na několik menších cílů a přesně si stanovit, jak k nim dojdeme. U hubnutí je to změna jídelníčku, stanovení si konkrétní pravidelné pohybové aktivity, dopřát si dostatek spánku, odpočinku a odstranit další chyby, mezi ně může patřit pití slazených nápojů, zvládání stresu jídlem, bezmyšlenkovité jezení, např. u televize. Pokud si u televize dopřáváme kalorické pochutiny, např. křupky, sušenky, smažené brambůrky, je třeba je nahradit zdravějšími nekalorickými potravinami, ideální je zelenina.

Další podmínkou úspěšnosti je začít pozvolna. Pokud jsme se rozhodli dopřát si více pohybu, je třeba začít pozvolna, aby si tělo zvyklo. K tomu je třeba znát svoji fyzickou kondici, jinak se pohyb stane pro nás trápením, a budeme se mu vyhýbat. Je nezbytné dělat pohybovou aktivitu, která nás baví. Pohybová aktivita nemusí znamenat trávit dny ve fitness centrech ani věnování se sportu. Pohybová aktivita je i svižná chůze. Pokud k ní přidáme hůlky a budeme provozovat nordic walking, dosáhneme většího efektu. Avšak pouze tehdy, pokud budeme mít správné vybavení a budeme nordic walking provozovat správnou technikou.

Chceme-li dojít k cíli, je třeba z něho nespouštět oči. K tomu nám může pomoci bilancování a hlavně je řeba mít silnou motivaci. Silná motivace je motor, který nás žene dopředu za vytyčeným cílem. Musíme chtít dosáhnout cíle, mít pádný důvod ho dosáhnout a nepřipustit si možnost, že ho nedosáhneme. Pokud budeme chtít přestat kouřit kvůli svému okolí nebo proto, že nás kamarádi vyhecovali na Silvestrovském večírku, s velkou pravděpodobností budeme v únoru opět kouřit. Avšak pokud nás varuje naše zdraví, už si cigaretu nezapálíme.

Na změnu není třeba čekat na začátek nového roku

Zjistíme-li, že je třeba v našem životě něco změnit, není nutné čekat na začátek nového roku. Máme rádi nové začátky, vzletné starty. Ty však obvykle končí několik kroků za startovní čárou. Je třeba začít tehdy, když si uvědomujeme nutnost změny. Svůj úmysl něco změnit není dobré vytrubovat do světa, ale je dobré ho sdělit pouze těm, kteří nás chápou a kteří nás budou podporovat v dosažení cíle.

Autor: Evžena Janovská | čtvrtek 1.1.2015 1:59 | karma článku: 3.49 | přečteno: 178x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Myšlenky ještě nikoho neobživily

"Naše myšlenky jsou s obětmi", můžeme číst z titulku na idnes. Horší pokrytectví jsem ještě od světových politických lídrů neviděl.

17.8.2017 v 22:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Alena Kulhavá

Zpráva z cesty: Rozdíl mezi Čechy, Němci, Tyroláky a Italy

Každý rok se nejen o prázdninách setkávám s lidmi západní Evropy. Můj "druhý domov" je Jižní Tyrolsko, kde mám řadu přátel, kamarádů a známých. Na to navazuje Itálie a Německo.

17.8.2017 v 19:02 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 685 |

Tomáš Vodvářka

Řekni heslo, nebo jsi synem smrti!

Jednou z charakteristik dnešní doby jsou hesla. Ne ty na předvolebních plakátech, ty jsou k smíchu či pláči. Ale ta, kterými se prodíráme na internetu.

17.8.2017 v 18:47 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Pražák

Růžové pilulky na holčičky a modré na kluky

„Chcete si splnit dávný sen všech rodičů a zvolit pohlaví svých potomků? Kupte si Genderin!“ Těmito slovy nás bude již brzy vyzývat z billboardů, z televizních a z internetových reklam usměvavá tvář věhlasného profesora Moritese.

17.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 225 | Diskuse

Karel Trčálek

Rusové se nemají za co stydět, a za Sputnik už vůbec ne

Byla-li zde položena otázka, za co se stydí Rusové, tak na ni odpovídám. Rusové se nemají za co stydět, a za Sputnik už vůbec ne

17.8.2017 v 17:37 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 431 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1900

Jsem rodačka z Prahy. Jako nutriční terapeutka se zajímám o výživu, zdravý životní styl a o vše, co s ním souvisí. Se zdravým životním stylem souvisí i zdraví naší peněženky. Kdo se utápí v dluzích, žije v chronickém stresu. Žije v tom druhu stresu, který poškozuje fyzické i psychické zdraví a který dlužníka odsuzuje k živoření do té doby, dokud nebude vyřešena jeho situace. Tato skutečnost mě přiměla doplnit si vzdělání v oboru konzultantka prevence předlužení v osobních financích. K mým zájmům patří také historie, kultura, literatura, příroda, ruční práce a také dobrovolnická činnost. Jako dobrovolnice píšu pro občanské sdružení Budu pomáhat www.budupomahat.cz o akcích a projektech, které pomáhají druhým.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.