Strava – významný pomocník při léčbě rakoviny

9. 11. 2013 8:35:37
Slovo rakovina patří mezi ta slova, která vzbuzují strach, není se čemu divit, rakovina patří mezi smrtelná onemocnění. Nejlepší je prevence, ale ani tehdy, když se dostaví onemocnění, nejsme bezmocní, rakovina je naštěstí vyléčitelná. Vhodná strava může významným způsobem pomoci při léčbě rakoviny.
mořské ryby a plody moře, zdroj omega-3 mastných kyselin
mořské ryby a plody moře, zdroj omega-3 mastných kyselinEvžena Janovská

Co je rakovina a jak vzniká

Ne každý nádor je zhoubný (maligní) označovaný jako rakovina nebo nádorové onemocnění, některé nádory jsou nezhoubné (benigní). Benigní nádor škodí tělu tím, že utlačuje některé tkáně a také je riziko jeho změny v maligní nádor. Maligní nádor má tyto charakteristiky: klonování, nekontrolovatelný růst, abnormální buňky (nedělí a nevyvíjejí se běžným způsobem), šíření metastází. Zhoubný nádor vzniká ze zdravých buněk. Buňky našeho těla se neustále obnovují dělením, tím se nahrazují poškozené, opotřebované buňky a organismus se stále regeneruje. Během dělení dochází občas k chybám, které se nazývají mutace. Dojde-li k mutaci v úsecích genu, které odpovídají za kontrolu růstu buňky, vznikne tumorová buňka. Tumorové buňky sice nekontrolovatelně rostou, ale sousední tkáň pouze utlačují, až když začnou do ní pronikat a ničit ji, jedná se o zhoubný (maligní) nádor.

Aby mohl vzniknout zhoubný nádor, musí nádorové buňky překonat důmyslnou obranu organismu včetně imunitního systému a vytvořit si vlastní cévní systém a tím získat přímý přístup ke krvi. U onkologicky nemocného (nádorové onemocnění) dochází ke změnám v metabolismu sacharidů, lipidů (tuků) i proteinů (bílkovin). Nádorové buňky získávají potřebnou energii z glukózy anaerobním způsobem (za nepřístupu kyslíku), fermentací. Glukóza je štěpena fermentací za vzniku laktátu a kyseliny mléčné, která plní funkci ochranného štítu proti buňkám imunitního systému a též ničí buněčný obal zdravých buněk. Glykolýza (štěpení glukózy) anaerobním způsobem je pro organismus neefektivní, spotřebovává se tím více glukózy než při štěpené glukózy aerobním způsobem (za přístupu kyslíku). U onkologicky nemocného dochází ke zvýšenému štěpení tuků, změnám ve složení a tím i funkci lipidů, často i ke zvýšené hladině krevních tuků. V metabolizmu proteinů převažuje katabolická fáze (převažuje odbourávání tkání nad jejich výstavbou) a následkem ke ztrátě kosterní svaloviny, snížení celkových tělesných bílkovin, k poklesu imunitních funkcí.

Nevhodná strava může naopak podpořit rakovinu

V širokém povědomí veřejnosti je metoda likvidace nádoru vyhladověním. Tato metoda je založená na poznatku, že nádorové buňky potřebují zvýšené množství glukózy, její podstatou je výrazné omezení příjmu sacharidů a tím i glukózy a následné vyhladovění nádoru (nádor nedostane dostatek glukózy a tak bude zahuben hladem). Jedná se o nízko sacharidovou dietu různého typu a stupně, např. pouze konzumace mrkvové šťávy nebo celerového salátu několik dní až týdnů. Chtít zničit zhoubný nádor tímto způsobem je stejné jako chtít
zahubit hlady parazita, např. tasemnici. Nádorové buňky se chovají stejně jako parazit, tj. silně egoisticky a autonomně. Při nedostatku potravy si nádorové buňky obstarají dostatek živin na úkor zdravých buněk, čímž dojde k oslabení těla a jeho imunitního systému, který potřebuje bílkoviny a energii, ale nikoli nádorových buněk.

Dalším omylem je tvrdit, že při nádorovém onemocnění je třeba tělo posílit dodáním většího množství energie, nemocný má jíst na co má chuť, nejdůležitější je, aby přijal potřebné množství energie. Nemocný má dodat svému tělu nejen dostatek energie, ale i všech látek, které posílí imunitní systém a zlepší podmínky pro metabolické procesy v těle. Naprosto nevhodné jsou tzv. prázdné kalorie, jedná se o potraviny, které dodávají tělu pouze energii, např. bílá mouka a výrobky z ní, bílá rýže, sacharóza (řepný cukr), glukózo-fruktózový sirup, izolovaná fruktóza. Tyto potraviny dodají tělu nejen energii, ale také poskytnou nádorovým buňkám hojnou potravu a připraví naše tělo o vitamíny minerály a oslabí ho. Ztužené (hydrogenované tuky) odebírají volné elektrony z našich buněk, tím zhoršují podmínky pro metabolické procesy v těle. Škodlivější jsou trans mastné kyseliny, jedná o mastné kyseliny tuků rostlinného původu, u kterých byla vlivem výrobního procesu změněna konfigurace (prostorové uspořádání) molekul z cis na trans. Trans mastné kyseliny jsou obsažené v mnoha potravinách včetně jídel řetězců rychlého občerstvení. Ani konzumace tučného masa není vhodná, při vzniku onkologického onemocnění hraje důležitou roli nadbytek živočišných tuků, zejména z masa. Je vhodné se též vyhnout uzeným potravinám, připečeným a připáleným pokrmům, masu opečeného dohněda (při opékání vznikají škodlivé karcinogeny (rakovinotvorné látky).

Vhodná strava pomáhá proti rakovině

Úkolem stravy je posílit imunitní systém, zlepšit podmínky pro metabolické procesy v těle a poskytnout mu potřebnou energii, a tím oslabit nádorové buňky. Jelikož u onkologicky nemocných převládá odbourávání tkání nad jejich výstavbou, je třeba navýšit příjem bílkovin na cca 1,5-2g/kg denně. Tuky by měly tvořit 30-50% z celkového množství energie. Sacharidům se nelze vyhnout, ale vhodné je upřednostňovat sacharidové potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem. Cílem stravy je posílit imunitní systém, zlepšit podmínky pro metabolické procesy v těle a tím oslabit nádorové buňky. Imunitní systém potřebuje k dobré funkci dostatek energie (sacharidy, tuky), látky na obnovu (bílkoviny) a ochranné látky (vitamíny, minerály, a další ochranné látky). Strava onkologicky nemocných má obsahovat co nejvíce přírodních látek. Potraviny mají být zpracovány šetrným způsobem (sušení, mražení, mléčné kvašení). Je vhodné se pokud možno vyhýbat konzervovaným potravinám, polotovarům, slazeným limonádám, která obsahují různé přídavné látky, konzervační látky. Jedná se o syntetické, chemicky vyrobené látky, které jsou zátěž pro nemocný organismus.

Vhodným zdrojem sacharidů jsou potraviny, které kromě sacharidů obsahují látky, které posilují imunitní systém, zlepšují podmínky pro metabolické procesy v těle. Jsou to např. topinambury a pastinák, které obsahují polysacharid inulin (inulin se nevstřebává v tenkém střevě, odbourávají ho bakterie v tlustém střevě na mastné kyseliny), pohanka, jáhly, ovesné vločky, med obsahuje kvalitní rostlinné tuky, vitamíny, minerály. Vhodné sladidlo je nejen med, ale i stévie.

Ve stravě má být vyšší příjem rostlinných tuků než živočišných, zdrojem živočišných tuků má být libové maso, ryby (i tučné), mléčné výrobky, zejména tvaroh a zakysané mléčné výrobky (tvaroh i zakysané mléčné výrobky mohou mít vyšší obsah tuků). Nejvhodnější jsou zakysané mléčné výrobky vzniklé mléčným kvašením (kyška, jogurty, podmáslí, biokys, aj.), mezi další potraviny vzniklé mléčným kvašením patří sýry (kromě mozzarelly a tavených sýrů), tvaroh, kysané zelí).

Ve výživě je třeba zohlednit aktuální zdravotní stav nemocného, např. luštěniny jsou výbornou potravinou, ale při nádorech střev, kdy je třeba omezit vlákninu a dodržovat zásady šetřící diety, jsou nevhodné.

Top potraviny proti rakovině

Některé potraviny jsou zvlášť vhodné v boji s nádorovým onemocněním, např. rajčata (obsahují lykopen, který má protinádorový účinek), cibule, česnek (obsahují látky s protinádorovým účinkem), hlávkové zelí, brokolice obsahují glukosinoláty (sloučeniny síry, které neutralizují rakovinotvorné látky), červená řepa (posiluje imunitu, čistí organismus, podporuje krvetvorbu), čerstvé ovoce a zelenina je dobrým zdrojem vitamínu C (vitamín C je antioxidant, posiluje imunitu), zdroje zinku – maso (libové), mandle, listový salát, zelí (zinek aktivuje imunitní systém)), ořechy (zdroj selenu (antioxidant) a rostlinných tuků). Čerstvé bobuloviny (maliny, borůvky, jahody, ostružiny, černý rybíz) obsahují polyfenoly, které mají protinádorové účinky, kakao obsahuje látku, která brání vzniku mutací a zasahuje do produkce rakovinových buněk (hojným zdrojem kakaa je tmavá čokoláda min. 70%), kurkuma (koření, které obsahuje látky bránící metastazování buněk a podporující odumírání nádorových buněk), zelený čaj (obsahuje polyfenoly katechiny, které brání vytvářená kapilár pro zásobování nádorových buněk), lněný olej, rybí tuk, řepkový olej, sója, vlašské ořechy (obsahují omega – 3 nenasycené mastné kyseliny – mají dvojnou vazbu na třetím místě mezi uhlíky, počítáno od koncového methylu), které podporují buněčné dýchání a tím výrazně posilují tělo, tvaroh (bílkovina tvarohu usnadňuje vstřebání omega – 3 mastných kyselin).

Recept na tvarohovou pomazánku

Do polotučného nebo tučného tvarohu přidáme lněný olej v poměru 1 : 1 až 1 : 3 rozmixujeme, až vznikne hladká, krémová konzistence (olej se nesmí oddělovat) můžeme přidat ovoce (např. jahody, borůvky, banán, apod.), šťávu z čerstvého ovoce, příp. trochu medu, šampaňského (šampaňské je dobrý nosič omega-3 mastných kyselin) nebo cibuli, utřený česnek, koření (např. kurkumu), sůl, zeleninu, např. mrkev a uděláme slanou pomazánku. Tato pomazánka se hodí např. k pohance a kysanému zelí nebo k vařeným bramborám a kysanému zelí. Do tvarohu s lněným olejem, připraveným na sladko nebo na slano, můžeme přidat cca 1 lžící lněných semínek.

Autor: Evžena Janovská | sobota 9.11.2013 8:35 | karma článku: 29.41 | přečteno: 11985x

Další články blogera

Evžena Janovská

Nenapravitelná kukačka

Děti milují pohádky. Milují ten kouzelný svět skřítků, princů, princezen, víl, čarodějek, vodníků a dalších pohádkových bytostí. Moje pohádka je zavede do Stříbrného lesa, kde mluví ptáci i zvířata a kde žije čarodějka Roxana.

16.7.2023 v 21:36 | Karma článku: 4.15 | Přečteno: 143 | Diskuse

Evžena Janovská

Proč volit Ing. Andreje Babiše?

Druhé kolo prezidentských voleb vstupuje do finále a spolu s ním i napětí, které panuje v souvislosti s volbami. Stále více je zřejmé, že Pětikoalice si nepřeje mít na Pražském Hradě Ing. Andreje Babiše.

26.1.2023 v 0:58 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 1599 | Diskuse

Evžena Janovská

Prezident republiky nevykonává pouze reprezentativní funkci

Mnozí lidé hodnotí prezidenta podle toho, jak je atraktivní, jakým působí dojmem. Prezident ČR má v rukou velkou moc. Spíše než na jeho zevnějšku záleží na jeho názorech, postojích.

12.1.2023 v 22:28 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 490 | Diskuse

Evžena Janovská

Volte srdcem

Blíží se volby a spolu s nimi i otázka, koho volit. Nejprve je však nutné si položit otázku, zda chcete opravdovou změnu. Pokud ano, nevolte stejné strany a hnutí.

7.10.2021 v 4:02 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 324 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 96 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 185 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 146 |
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1887

Jsem rodačka z Prahy. Jako nutriční terapeutka se zajímám o výživu, zdravý životní styl a o vše, co s ním souvisí. Se zdravým životním stylem souvisí i zdraví naší peněženky. Kdo se utápí v dluzích, žije v chronickém stresu. To se negativně podepíše na jeho psychickém a následně i fyzickém zdraví. .Jako zvídavá žena se zajímám o dění kolem sebe, historii, kulturu, literaturu, krásu, přírodu, ruční práce. 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...