Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je možné splnit novoroční předsevzetí?

1. 01. 2015 1:59:27
S novým rokem přichází touha něco v životě změnit, vylepšit. Nový rok má v sobě symboliku nového začátku, a tak si dáváme v první den roku různá předsevzetí, která nám málokdy vydrží do konce ledna. Proč se nám nedaří plnit naše novoroční předsevzetí? Je možné je splnit?

Proč selháváme v plnění novoročních předsevzetí?

Jednou z příčin našich neúspěchů je stanovení nereálných cílů. Někdy si sice stanovíme reálný cíl, avšak si nestanovíme postup, jak ho dosáhnout. Jindy nám chybí vytrvalost, a když opadne nadšení, mizí i motivace na naší cestě k cíli. Selhání v našich předsevzetích je velkou brzdou v pokračování za vytyčeným cílem. Selhání v nás vyvolává pocit marnosti našich snah a pocti nedostupnosti našeho cíle. Může se stát, že někdy svá předsevzetí porušíme, je však třeba se neutápět v negativních pocitech, ale vstát a jít dál. Hanba není padnout, hanba je zůstat ležet, nevstat a nejít dál.

Jak můžeme splnit svá novoroční předsevzetí?

Jedno z řešení je nedávat si předsevzetí. Pokud se rozhodneme, že si dáme první den v novém roce předsevzetí, zvažme, zda je jsme schopni ho splnit. Jestliže náš cíl je nereálný, upravme ho, aby byl reálný. Například chtít zhubnout za měsíc 10 kg je nereálné, avšak za 5 měsíců to není nijak těžké. Znamená to zhubnout každý měsíc 2 kg a hlavně odstranění příčin, které vedly k nadbytečným kilům, což znamená změnit svůj způsob života. Může se nám za 5 měsíců podařit hubnout více než 10 kg a výsledek je trvalý, což vede k radosti a k posílení sebevědomí.

Ve stanovení cílů je třeba být konkrétní, nestačí si stanovit, že chceme zhubnout, je třeba si stanovit, kolika kil se chceme zbavit a za jak dlouho. Je třeba také určit, jak se dostaneme k vytyčenému cíli. Pokud si zvolíme nesprávnou cestu, k cíli nedojdeme. Správnou cestou při hubnutí není jednorázová dieta, po které následuje jo-jo efekt, ale odstranění příčiny nadbytečných kil a změna našeho způsobu života. Změna se týká stravování, pohybové aktivity a dalších činností. Na správné cestě nám může pomoci odborník, pomoc odborníka je zárukou úspěšnosti.

Podmínkou dosažení cíle je rozdělit si cíl na několik menších cílů a přesně si stanovit, jak k nim dojdeme. U hubnutí je to změna jídelníčku, stanovení si konkrétní pravidelné pohybové aktivity, dopřát si dostatek spánku, odpočinku a odstranit další chyby, mezi ně může patřit pití slazených nápojů, zvládání stresu jídlem, bezmyšlenkovité jezení, např. u televize. Pokud si u televize dopřáváme kalorické pochutiny, např. křupky, sušenky, smažené brambůrky, je třeba je nahradit zdravějšími nekalorickými potravinami, ideální je zelenina.

Další podmínkou úspěšnosti je začít pozvolna. Pokud jsme se rozhodli dopřát si více pohybu, je třeba začít pozvolna, aby si tělo zvyklo. K tomu je třeba znát svoji fyzickou kondici, jinak se pohyb stane pro nás trápením, a budeme se mu vyhýbat. Je nezbytné dělat pohybovou aktivitu, která nás baví. Pohybová aktivita nemusí znamenat trávit dny ve fitness centrech ani věnování se sportu. Pohybová aktivita je i svižná chůze. Pokud k ní přidáme hůlky a budeme provozovat nordic walking, dosáhneme většího efektu. Avšak pouze tehdy, pokud budeme mít správné vybavení a budeme nordic walking provozovat správnou technikou.

Chceme-li dojít k cíli, je třeba z něho nespouštět oči. K tomu nám může pomoci bilancování a hlavně je řeba mít silnou motivaci. Silná motivace je motor, který nás žene dopředu za vytyčeným cílem. Musíme chtít dosáhnout cíle, mít pádný důvod ho dosáhnout a nepřipustit si možnost, že ho nedosáhneme. Pokud budeme chtít přestat kouřit kvůli svému okolí nebo proto, že nás kamarádi vyhecovali na Silvestrovském večírku, s velkou pravděpodobností budeme v únoru opět kouřit. Avšak pokud nás varuje naše zdraví, už si cigaretu nezapálíme.

Na změnu není třeba čekat na začátek nového roku

Zjistíme-li, že je třeba v našem životě něco změnit, není nutné čekat na začátek nového roku. Máme rádi nové začátky, vzletné starty. Ty však obvykle končí několik kroků za startovní čárou. Je třeba začít tehdy, když si uvědomujeme nutnost změny. Svůj úmysl něco změnit není dobré vytrubovat do světa, ale je dobré ho sdělit pouze těm, kteří nás chápou a kteří nás budou podporovat v dosažení cíle.

Autor: Evžena Janovská | čtvrtek 1.1.2015 1:59 | karma článku: 3.49 | přečteno: 181x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 343 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 211 | Diskuse

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 417 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 611 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1973

Jsem rodačka z Prahy. Jako nutriční terapeutka se zajímám o výživu, zdravý životní styl a o vše, co s ním souvisí. Se zdravým životním stylem souvisí i zdraví naší peněženky. Kdo se utápí v dluzích, žije v chronickém stresu. Žije v tom druhu stresu, který poškozuje fyzické i psychické zdraví a který dlužníka odsuzuje k živoření do té doby, dokud nebude vyřešena jeho situace. Tato skutečnost mě přiměla doplnit si vzdělání v oboru konzultantka prevence předlužení v osobních financích. K mým zájmům patří také historie, kultura, literatura, příroda, ruční práce a také dobrovolnická činnost. Jako dobrovolnice píšu pro občanské sdružení Budu pomáhat www.budupomahat.cz o akcích a projektech, které pomáhají druhým.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.